Mesajı Okuyun
Old 13-10-2011, 20:57   #1
Fcgungor

Varsayılan Belediyeye ait arsa, gecekondu ve hak kazanımı

Sevgili üstatlar...

Henüz mesleğin başında biri olarak, konu bana biraz karmaşık geldi. Konuyla ilgili çok fazla döküman ve kanun mevcut ancak benim vaktm kısıtlı. Bu nedenle bir an evvel somut çözümlere ulaşmalıyım...

İstanbul Büyükşehir belediyesi'ne ait arsa üzerine çokça gecekondu yapılmış olması kimseyi şaşırtmasa gerek Bunlardan bir tanesi 1987 yılında yapılan bir gecekondu. Tahmin edersiniz ki, bu kadar eski gecekondular, bir çok tapulu evden daha çok yatırım görüyor. Bahçeli müstakil bir ev konumunda. 12.10.2011 tarihinde belediyeden görevli bir takım insanlar sözlü olarak 1 aya kadar boşaltın buraları ikazında bulunuyor. Arsa 2B'li değil. Emlak vergisi ödenmekte; su, elektrik ve telefon aboneliği de bulunmaktadır.

Evle ilgili bir - yıkım kararı dahil - karar alınırsa buna karşı taleplerimiz neler olabilir? Gecekondu kanunu'na mı dahildir? Bu durumda, hangi tarihten önce yapılan evler tapu hakkı kazanıyor?

İzleyeceğimiz hukuki yollar neler olabilir?

Hangi kanunları incelemeliyim. ( İmar - gecekondu - orman arazisi gibi kanunları inceledim )

Üstatlar konu benim için çok önemli, çünkü bizzat ailemi ilgilendirmekte. En ufak bir yol gösterme şansınız dahi varsa vaktinizi ayırmanızı rica ediyorum... Teşekkür ederim...