Mesajı Okuyun
Old 13-10-2011, 14:36   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat1980
Sanırım yanlış anlaşıldım.Dava değişiklikten önce açılmış fakat görevsiz mahkemede açılmış.Ancak değişiklik ile görevli hale gelmiş.Şimdi mahkeme ben görevsizim diyerek dosyayı sulh hukuk mahkemesine gönderse sulh hukuk mahkemeside bu sefer yasa değişti ben bu davada görevli değilim diyecektir.Çünkü sulh hukuk mahkemesi bu dosyayı yeni dosya olarak ele alacaktır.Kanaatimce geçici madde şu anda sulh hukuk mahkemelerinde devam eden fakat değişiklik ile asliye hukuk mahkemesinde görülmesi gereken dosyalar bakımından getirilen bir hüküm.

Sanırım şöyle düşünsek, herkesin iyiliği için zorunlu olacak. Bir an için, yeni HMK'nın göreve ilişkin hükümlerini unutalım. Yani HUMK'u uygulayalım. O zaman siz sulh hukuk mahkemesinde açmanız gereken davayı, asliye hukuk mahkemesinde açtığınıza göre ne yapılacaktır? Görevsizlik kararı verilerek, dosya sulh hukuk mahkemesine gönderilecektir. HMK daha sonradan yürürlüğe girip, asliye hukuk mahkemesini görevli kılmış olsa bile, her dava açıldığı tarihteki duruma göre değerlendirilmelidir. Yeni HMK, "açılmış davalarda görev konusunda işe beni karıştırma" demiş zaten.

Olmadıysa, neskafe molası.