Mesajı Okuyun
Old 09-10-2011, 12:34   #6
multipack

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
1. Getirmez. Ama yine de fiziken bağımsız bir senet olması tercihlenebilir.

2. Nakden veya malen kaydı zorunlu unsurlardan değildir, yazılmasa da olur. İlla yazılacaksa, ben olsam "nakden" yazardım.

Saygılar.

Peki Sayın GÜNTAY,

Son olarak... Sizce piyasadaki matbu senet formlarının kullanılması tercih edilebilir bir durum ise, bunları meşruiyet sınırlarını zorlamadan tam olarak ne şekilde doldurmak gerekir ki daha sonra kambiyo senedi ile takipte türlü itirazlar ile karşılaşıldığında hak kaybına uğranılmasın? Örneğin ödeme tarihi ve meblağ, henüz meydana gelmemiş ve tarihi ile hasarı belli olmayan bir kazaya karşı nasıl doldurulmalı? Veya nakden ibaresi konulursa menfi tespit davasında bu şekilde bir nakit alış verişinin olmadığının ispatı -tanık da dinlenmeyeceğine göre- ne kadar uğraştırır? Ve sözleşmede bu senede dair bir hüküm koymak veya senedin üzerine şu şu muhtemel hasarlar içindir yazmak onu teminat senedi yapar mı ve yaparsa o zaman alacağın tahsili nasıl gerçekleşir?

Ben konuyu hem kiraya veren hem kiracı açısından değerlendirmeye çalışıyorum. Belli bir taraf müvekkil değil yani.

Son olarak diye başladım ama yine çok sordum. Katkınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.