Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 09:13   #3
rudy baylor

Tamam, şöyle anlatayım: icra müdürlüğü dosya borçlusunun üçüncü kişideki alacaklarına önce haciz koymuş. Daha sonra da üçüncü kişiye haczin fekkedildiğine dair müzekkere göndermiş. Bu arada dosya borçlusunun diğer alacaklıları da üçüncü kişideki alacaklara haciz koydurmuş, aralarında devlet alacakları, işçi alacakları vs. var, hepsi sıradan ödeniyor, bazıları öncelikli vs. Bu haciz fekkedildiği zaman sıradaki diğer alacaklıların alacakları ödemeye geçiliyor doğal olarak. Ancak fek işleminden sonra kanunla borçlunun üçüncü kişideki bu alacaklarının haczi yasaklanmış.Kanun yürürlüğe girdikten sonra icra müdürlüğü aynı dosya ve aynı alacak için tekrar haciz müzekkeresi göndermiş.Üçüncü kişi de kanun kapsamına girdiği için alacağa itiraz etmiş.yani borçlunun üçüncü kişiden alacağı var ama kanunen haczi yasak. Bunun üzerine icra müdürlüğü "benim fek işlemimi yok say, bana yine ödeme yap" diyor.Bu fiilen mümkün değil ve hukuken de bir sürü sorun doğuracak birşey. Sıradaki diğer alacaklıların isyan etmesi de cabası. Şimdi icra müdürlüğü keyfen benim fek işlemimi yok say diyebilir mi, yok sayarsak geriye dönük ödeme yapmak icap eder ve buı da bütün diğer ödemeleri geri almak vs. demek, kafam karmakarışık oldu. Ben icra müdürlüğüne nasıl bir argümanla itiraz edebilirim(alacağın yasak kapsamında olduğu haricinde yani)