Mesajı Okuyun
Old 30-09-2011, 06:50   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Katkı

Tapu Sicil Tüzüğünün 101. Maddesi: "Tapu dairesinde akitli veya akitsiz işlemlerle ilgili olarak düzenlenen tapu senedi veya ipotek belgelerinin birer örneği, müdür tarafından hak sahiplerine verilir. İlgilisinin istemi halinde de tapu sicilini oluşturan bilgi ve belgelerin örneği verilir." şeklindedir.

Ancaaak!

Akitsiz işlemden kastedilen, hükmen ve kanunen tescil gibi durumlardır.

Şunu söyleyebiliriz: Tapu senedi ve tapu kaydı, ispat vasıtasıdır ve yazılıdır. Resmi şekle tabidir. Bir akdin yazılı olması, aktin esaslı noktalarında tarafların anlaştığının taraf imzalarıyla belgeye aktarılmasıdır, denilebilir. Bu bağlamda tapu resmi belgelerinde alım satım konusunda tarafların anlaştığı, semenin ödeme şeklinin belirlendiğini taraflar imzalarıyla teyit ve tasdik ederler. Bu kayıtlar ve altındaki taraf imzaları, resmi şekil şartına uyularak gerçekleştirilen taşınmaz alım-satım akdinin yazılı yapıldığına açık delildir. Taınmaz alım satım akdi bağlamında aranan resmi şekil, sözlü bir merasim olmadığından taşınmaz alım-satım akdinin geçerli olması için resmi yazılı şekle uyulması zorunludur demek yanlış olamaz.