Mesajı Okuyun
Old 29-09-2011, 18:15   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan juristbtl
Evimin bir odasını büro olarak göstermek üzere vergi dairesine başvurdum. Az sayıda dosyam olduğu için bu işleri bir muhasebeci aracılığıyla yürütmek gereği duymadım. Ancak vergi dairesinden de yeterli malumatı alamadım.

Gerekli evrakları verip başvurumu yaptım. Şu an iş yeri ruhsatı almak üzere kontrol memurlarının gelmesini bekliyorum. Peki bundan sonra ödemem gereken vergiler düzenli olarak tutmam gereken defterler nedir? Gelir giderlerimin bildirimini yapacağım vergi dairesinin bir internet sistemi mevcut mu? Mutlaka bir muhasebeci tutmam gerekir mi?

Ben ilk yılımda bir süre açılış ve tüm işlemleri mali müşavirimle yürütmüştüm. Ancak sürekli vergi dairesinden görevliler arayıp şu eksik bu eksik deyip duruyorlardı ve sürekli ödeme emri geliyordu hem de parasını muhasebecime verdiğim halde.

İlk ödeme emri geldiğinde çok ağlamıştım hayatımda borcu zamanında ödememek nedir bilmem ilk tanışmamdı :P

Neyse muhasebeci 40 şey söyledi belki de haklıydı ben tam anlamadım. Verdiğim paraları da verdi, cezaları da ödedi. Mahsup yapmayı falan mı düşünüyomuş tam anlamadım. Doğru mu yalan mı bilemiyorum... Ne olursa olsun madem mahsup var şu var bu var alma paramı o zaman. İnsan bilmediği şeyi anlayamıyor ama bir şeylerin mantıksız olduğunu anlayabiliyor.

Sonra vergi dairesinde çalışanlar o dönem bana çok yardımcı oldular ve kendim tutabileceğimi her şeyi yapabileceğimi bana yardım edeceklerini söylediler ve yaklaşık bir sene defteri ben tuttum, beyannameleri ben hazırladım. Daha doğrusu onlar ya da birlikte. Biraz şanslıyımdır

Hatırladığım kadarıyla çok da zor değil ama onca yardıma rağmen ben çok sıkılmıştım bu işlerle uğraşmaktan. Ve tekrar başka bir mali müşavirle anlaştım, hatta ona o kadar güvenirim ki Antalya'ya taşınmama rağmen mali müşavirim hala İstanbul'daki mali müşavirim. Biraz zor oluyor ama olsun.

Şu an e- beyanname var. Ve bu yolla bildirim zorunlu. Onun bir programı var. Hatta onları da öğrendim , müşavirim Antalya'ya taşınırken her şeyi yükledi öğretti bir aksilik olursa diye ama bence hiç riske girmeye değmez. Yapılan bir hata çok daha büyük cezai sorumluluklara yol açıyor. Avukatlar işlerini kendi de yürütebilirler kanunen ancak dediğim gibi ben önermiyorum.