Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 17:32   #3
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Arkadaşlar hepinize kolay gelsin!Olayımız şöyle;dört kardeş mirasçı,babalarından kalan çok sayıdaki daire ve dükkanları üvey anneye bir evin tamamı verilmek suretiyle taksim konusu yapıyorlar.Ancak tek tek paylaşım şeklinde değil üvey anneye verilen daire dışındaki tüm mallar üzerinde 1/4 hisse sahibi şeklinde noterde yapılan bu sözleşme mirasçılardan hiçbiri tarafından tapuya tescil edilmemiş.Mirasçı kardeşlerden biri benim müvekkilim ve bu ortaklıktan kurtulmak istiyor,ortaklığın giderilmesi açmadan evvel taksim sözleşmesini tecsil ettirmeli miyim? mirasçıların hisseleri müşterek mülkiyet haline gelmiş mi oluyor? Kira paralarını alanlara ihtar çekeceğim; müşterek mülkiyet çerçevesin de mi?İlgilenenlere teşekkürler...

Sayın meslektaşım,
Anlatımınızdan taksim sözleşmesinin geçerli olduğunu düşünüyorum. Ancak, salt bu sözleşme ile, iştirak hali çözülmüş olmaz. Ortaklığın giderilmesi davası açıp, bu sözleşmeyi de mahkemeye ibraz etmeniz hâlinde, mahkemece üvey annenin malı ayırıldıktan sonra kalan mallar üzerindeki 1/4 ortaklıklar satış veya aynen taksim suretiyle giderilecektir. Davanın adı cebri tescil ve ortaklığın giderilmesidir. Kiralar için de tereke temsilcisi tayin ettirmeniz gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin...