Mesajı Okuyun
Old 26-09-2011, 15:12   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan tadilat projesiyle yapının imara uygun hale gelmesinin idari para cezasına etkisi

Merhabalar,

Belediye tarafından ilgili müteaahhide öncelikle inşaattaki bir kısım imara aykırılıkların giderilmesi için yazı gönderilmiş, yaklaşık bir hafta sonra inşaata gidilmiş,yapı tatil zaptı düzenlenmiş. 25/07/2011 de.

30-07-2011 de de encümen hem yıkım hem de idari para cezası vermiş. 05/08/2011 de tadilat projesi belediyeye verilmiş.belediye 10/08/2011 de yapılan mührü kaldırdıklarına dair yazı vermiş.inşaat şu an devam ediyor.

Kardeşim bu inşaatın şantiye şefi.15/08/2011 de encümen kararı geldi eline. 2.000 TL. idari para cezası vermişler ona. bu arada yıkım kararı ve şirkete kesilen 50.000 TL. idari para cezası da yazıyor.

Tadilat ruhsatı alınmış,mühür belediyece kaldırılmış,encümen kararı dayanaksız kalmış olmaz mı?
Yapı tatil zaptı asıldıktan sonra yıkım kararı için 30 gün sürenin geçmesi gerekmiyor mu?
önce idareye işlemin iptali-geri alınması için başvuru yapmayı düşünüyorum. fakat dava için 60 günlük süreyi kaçırmaktan da çekiniyorum.inşaatın imara uıygun hale gelmesi,tadilat ruhsatının verilerek mührün kaldırılması ile BELEDİYE ZIMNEN ENCÜMEN KARARINDAN DÖNMÜŞ OLMAZ MI? Özellikleidari para cezası yönünden değerli görüşlerinizi bekliyorum.