Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 16:25   #1
sevnur

Varsayılan boşanma davası içinde süresinde açılan karşı davayı hakimin dikkate almaması mümkün müdür

Merhaba, müvekkilimize karşı açılan boşanmanın nisbi butlan sebebiyle iptali davasında süresinde aynı dava içinde karşı dava(boşanma davası) açtık. Öncelikle; nisbi butlan davası içinde açılan boşanma davasına hukuken bir engel var mıdır. Ben rastlayamadım. Bunun yanı sıra hakim davaların tefrik edilmesine ilişkin bugüne dek her hangi bir karar vermedi. 4. celse görülürken tanıkların dinlendiği sırada, boşanma davamızı aydınlatacak nitelikte tanıklara bir soru yöneltince hakim duruşma esnasında şifahen 'ben henüz sizin karşı davanızı değerlendirmiyorum, nisbi butlan davasını inceliyorum, boşanma davanıza ilişkin bir karar vermedim' şeklinde beyanda bulunmuştur. Yani yargılamayı yapan hakim şu anda bizim karşı boşanma davamızı hiçe saydığını zımnen ifade etti. Bu durumu bertaraf edebilecek, aslında davamızı da aynı anda karara bağlamak zorunda olduğunu ifade edecek bir karar, yasal dayanak... vs. arıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.