Mesajı Okuyun
Old 19-09-2011, 09:07   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan murdemyaşlahoya
Merhabalar. Acil bir şekilde yardıma ihtiyacım var zira dava açmak için son 2 günüm.
Müvekkile gelen haciz ihbarnamelerine yanlış cevap verilmesi ve 15 gün içinde menfi tespit davası açılmadığı için müvekkile ait olmayan borç ödnemek zorunda kalındı. Ödemeden önce iik md 72'ye göre menfi tespit davası açmış idim. Davanın istirdat davasına dönüşmesi gerekirken dönüşmedi ve daha da enteresanı dava süreden reddedildi ve bildiğiniz gibi menfi tespit davası için kanunda bir süre belirlenmiş değil. Bu böylece kesinleşti.
Şimdi ben istirdat davası açmak istiyorum ama kesin hüküm nedeniyle reddedilir mi? Esasa girilmeden reddedilmiş bir menfi tespit davası var.
Ya da açabileceğim başka bir dava var mı?

İstirdat davası bakımından zamanaşımı sorunu doğmayacaksa istirdat davası açın derim. Zira menfi tespit davası sırasında ödeme yapılırsa dava kendiliğinden istirdata dönüşmekteyse de anlatımınıza göre mahkeme davaya menfi tespit davası olarak bakıp, anlaşılmaz şekilde süre bakımından reddetmiş gibi... İkinci şaşkınlığım ise bu kararın kesinleşmiş olmasıdır.