Mesajı Okuyun
Old 17-09-2011, 20:23   #5
Av.Ömer Güntay

Ben de Sayın S.Orhan gibi düşünüyorum.

CMK.m.109 uyarınca bir adli kontrol tedbiri olan "yurtdışına çıkış yasağının" HAGB müesesesi açısından uygulanmasına yasal imkan olmadığı kanısındayım.

Mahkemenin HAGB kararı ile birlikte sanık 5 yıl süreyle bir denetim süresine tabi tutulmaktadır. Hakime, denetim süresine (5 yıl), bir denetim tedbiri (1 yıldan fazla olamayacak) bağlamak takdiri imkanı tanınmıştır. (CMK.m.231/8) Bu takdiri tedbirlerin ne olacağı ise, m.231/8-a,b,c bentlerinde gösterilmiştir.

Dolayısıyla, HAGB kararı verilmesinde denetim süresine eklenecek denetim tedbiri ile tutuklama tedbirine seçenek olarak öngörülen adli kontol uygulamalarından birisi olarak düzenlenen yurtdışına çıkış yasağını ayırdetmek gerekir.

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ

Örneğin bir dosyamda propaganda suçunu işleyen müvekkil hakkında her ne kadar HAGB kararı verilse de 2 yıl boyunca gösteri ve yürüyüşlere katılması da yasaklandı. Bu ceza HAGB kararı ile birlikte değerlendirilemez.

Sayın AKÇADAĞ, sizin olayınızda da, mahkeme bu kararı 231/8-c bendi uyarınca vermektedir. Ancak bu bir "ceza" olarak kesinlikle nitelenemez; bu denetim süresine bağlanmış takdiri bir tedbirdir. Hakim, buna sanıktan, olaydan ve dosyadan edindiği kanıya göre karar "verebilmektedir".

Neticeten: HAGB kararı verilmesi halinde, bir adli kontrol kararı olan yurtdışına çıkış yasağı uygulanamaz.

Saygılarımla.