Mesajı Okuyun
Old 16-09-2011, 14:49   #17
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan pınar bulut
sevgili meslektaşım sunduğum kararlarda hem geçerli nedenle fesih hem de haklı-haksız fesih tartışması yapılmıştır

Sunduğunuz kararlar soru ile aynı özelliğe sahip olmadığından, kararlardaki haklı-haksız ve geçerli-geçersiz fesih tartışmasının, somut olaya uygun olmadığını düşünüyorum. Somut olayda amir durumundaki işçi, haksız tahrik altında, başka bir işçi ile kavga etmiştir. Bu nedenle bu kararlar baz alınarak bu konuda kesin kanıya varılamayacağını düşünüyorum

Alıntı:
Yazan pınar bulut
.. ve söz konusu işçiler arasındaki her tartışma ve kavga iş kanunu m.25/II anlamında haklı nedenle fesih sebebi kabul edilemeyeceği ancak bir geçerli nedenle fesih olabileceği kabul edilmiştir

Bu cümlenizin de soru veya somut olayla alakası yok. Zira hiçbir cevap veren meslektaşım işçiler arasındaki her tartışma veya kavganın haklı fesih olduğunu savunmamaktadır. Aksine bu durumdaki feshin istisnaen haklı fesih oluşturabileceği tarafımdan savunulmaktadır.

Alıntı:
Yazan pınar bulut
söz konusu kararların sayfa başlığı itibariyle bu hususta karar arayan arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşündüm.

Bu görüşünüze tamamen katılıyorum.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
... Bu konuda, ben de sizinle aynı düşüncedeyim....

Hangi konuda üstad. Herhalde kararın diğer arkadaşlara da yararlı olacağı konusunda, yoksa yukarıdaki mesajınız doğrultusunda fikir değiştirdiğinizi mi anlamalıyız.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Haklı nedenle derhal fesih (m.25) imkanı veren haller ile bu haller bulunmasa dahi, otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini, geçerli nedenlere dayanarak (m.18) feshedebilmek imkanını ayırmak gerekir.

Cevabımı teyit ettiğiniz için sağolun. Saygılarımla.