Mesajı Okuyun
Old 10-09-2011, 22:29   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan nihilist
ülkemizde bulunan ve devlet üniversitesi olmayan üniversiteler, özel değil vakıf üniversiteleridir. vakıf üniversiteleri de şirketlere değil, vakıflara bağlı olarak kurulurlar.
Sayın nihilist'in isabetli uyarısını dikkatinize sunarım:

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 3.maddesindeki tanımlara göre:
- Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri,
ifade eder.

Halk arasında ''özel üniversite'' denilen vakıf üniversiteleri kazanç amacına yönelik olmayan birer kamu tüzel kişisidir. Dolayısıyla vakıf üniversitelerinin ticari veya mesleki faaliyette bulunduğu söylenemeyeceğinden Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamı dışındadırlar.

Bakınız: 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu

Okuyunuz: Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği
Vakıf üniversitesi
Madde 4-
Vakıf Yükseköğretim Kurumu: Kazanç amacına yönelik olmamak şartı ile Vakıflar tarafından kurulmuş bulunan üniversite ile (diğer yüksek okullar)dır.
Madde 5 - Vakıf üniversitesi gelirlerini sadece kendi üniversitelerini ve mülkiyeti üniversitelere ait kurum ve kuruluşları geliştirmek amacıyla harcamak kaydıyla, vakıflar tarafından kanunla kurulmuş bulunan kamu tüzel kişiliğine sahip, yüksek düzeyde araştırma, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, fakülte, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokul, destek, hazırlık okulu veya birimleri, benzeri kuruluş ve birimlerden oluşan bir yükseköğretim kurumudur.

Saygılarımla