Mesajı Okuyun
Old 06-09-2011, 12:45   #12
avhas16

Varsayılan Genel Kredi Sözleşmeleri, Kefilin Sorumluluğu

Forumda bu konuyu açan kişi benim. Av.Hasan. Öncelikle sorunumla ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Benim sorunum çözüldü ama üzülerek belirteyim kefil olduğum arkadaşın bütün borçlarını ödemek zorunda kaldım. Nedenine gelince;
En büyük hatam GKS imzaladığım tarihte imzaladığım GKS üzerinde bir bedel ya da tarih yazılı olmayışı idi. Banka önce bir ihtarname gönderdi, arkasından da Genel Haciz yolu ile icra takibi başlattı. GKS üzerine kefil olduğum tarih ile kefil olduğum kişinin kefil olduğum tarihteki tüm borçları toplanarak yazılmıştı. İki ihtimalden biri borca itiraz edip takibi durdurmak ya da ikincisi borcu ödemekti. Çok araştırdım ancak benim sorunumu çözecek somut hiç bir karar bulamadım. Tek itiraz gerekçem kefil olduğum bir bedel üzerine sonradan başka borçlar eklenerek kefalet sorumluluğumun artırıldığı yani GKS üzerindeki bedelin sonradan yazıldığı olacaktı. Bunu iddia dahi etsem nasıl ispat edebilirdim? Sonuçta boş GKS yi imzalayan bendim. Bu GKS.nin imzalandığı tarihte meblağ kısmı boş bir GKS olduğunu nasıl ispat edecektim? Yazılı delilim yok, hile yok, tanık kabul edilmez. Ben Avukatım, boş sözleşmeye imza attım desem bütün meslektaşlarım ve hatta davaya bakan Hakim yüzüme gülerdi. Daha da kötüsü itiraz sebebiyle bir de %40 icra inkar tazminatı ödemek var. Çok zor oldu ama bankayla anlaşıp bütün borçları ödeyip kurtuldum. Benzer sorunu olan arkadaşlara sadece sabırlar dilerim. Keşke hukuksal çıkar bir yol bulupta sizlerle paylaşabilseydim.
Saygılarımla
Av.Hasan