Mesajı Okuyun
Old 02-09-2011, 20:39   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Avukat202
Sayın Konyalı
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Google dan araştırırken Doç Dr.Ufuk Aydın'ın Medeni usul kitabında okudum.Ziynet eşyalarının alınmasına engel olan kayınpeder, kaynvalide... gibi kimseler müşterek ve müteselsil sorumlu olarak davalı ile birlikte dava edilebiliyormuş.

Görümceyi dava etmek için ıslah yolunamı başvurmalıyım?

saygılar

MK anlamında, düğünde takılan ziynet eşyalarının iadesi davasında eşten başka kişiyi, görümce bile olsa davalı olarak gösterebileceğinizi düşünmüyorum. Daha farklı bir dava mı açtınız onu da bilmiyorum.

Toplanan delillerden davacı kadına ait ziynet eşyalarının davalılar koca ve kayınpeder tarafından bozdurulup dükkan açılmasında kullanıldığı sabit olmuştur. Davacı kadının ziynet eşyalarına yönelik isteminin kabulü gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. (2.HD, 18.09.2007 T, 2007/259-12139)

Esasen yukarıda koyulaştırarak belirttiğim kararın tümüne ulaşmak ve incelemek lazım. Tam olarak ne davası bunu bilmiyorum ancak MK anlamında ziynet eşyalarının iadesi davasıysa bile, Yargıtay'ın tüm kararları doğrudur diye bir kural yok ancak yeni bir bakış açısı da sunabilir.

Davanın görümceye de yöneltilmesi mümkünse bile, ıslah yoluyla dahil edemezsiniz. İhbar da tam olarak aynı sonucu doğurmaz. Ayrı bir dava açıp birleştirme talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.