Mesajı Okuyun
Old 30-08-2011, 23:59   #6
serhattugral

Varsayılan Tevkil ile doğrudan vekil tayini arasında bir fark yok mudur?

Alıntı:
Yazan av.ilyasmeral
usulüne uygun olarak verilmiş olan yetki belgesi vekaletname hükmündedir. yani yetki belgesi verilen avukatın sorumluluğu yetki belgesi veren avukata karşı olmayıp, vekalet veren şahsa karşıdır. dosyadan parayı çekmiş olan avukatın bu parayı müvekkiline verme yükümlülüğü vardır. bu işlemin yetki belgesi ile yapılmış olması sorumluluğu ortadan kaldırmayacağı kanaatindeyim.

Ben yukarıdaki görüşe katılamıyorum. Zira tevkil yoluyla vekil tayin edilen Avukat B nin tahsil ettiği parayı iki kişiye vererek borcundan kurtulması mümkündür; bunlardan birisi asıl vekaletnameyi veren kişidir diğeri de kendisini tevkil eden kişidir. Şöyle bir faraziye kuralım; Avukat B müvekkil M nin parasını tahsil edince zaten evvelce kendisini de tevkil etmiş olan Avukat A vekaletnamesindeki "ahz-u kabz" yetkisine dayanarak bu parayı avukat B'den istiyor, o da A'nın yetkisini kontrol ederek parayı ona veriyor. Ben bunda hiçbir hukuka aykırılık göremiyorum, Zira B müvekkilinin parasını müvekkilinin başka bir yasal vekiline vererek borcundan kurtulmuştur. Dikkat buyurulsun ki A, B'yi tevkil ederken kendi vekalet yetkilerinden de vazgeçmiş değildir. B Hakkında kesinlikle dava açılmayacağı kanaatindeyim, belki sadece konu iyice aydınlansın diye soruşturma izni verilebilir.