Mesajı Okuyun
Old 28-08-2011, 19:24   #13
Av. Caner Arıcı

B.K.’daki tanımından yola çıkarsak, tellallik sözleşmesinde taraflar, "iş sahibi ve tellal" dir.

İş sahibi: Tellal ile sözleşme yapan, tellalin, tellallik sözleşmesi içeriğine uygun olarak kendisi ile asıl sözleşmeyi yapacak kişiyi bulacağı ve bulduğu kişi ile sözleşmeyi akdetmesini sağlayacağı kişi…

Tellal: Tellallik sözleşmesini imzaladığı iş sahibi ile, tellallik sözleşmesi içeriğine uygun sözleşmeyi yapacak kişiyi bulacak, o kişiyi iş sahibi ile sözleşme akdetmeye ikna etmeye çalışacak, aracılık edecek, bu amaçla uğraş sarfedecek, amaca ulaşıldığında ücrete hak kazanacak kişi…

Müvekkil ile emlak şirketi arasında yukarıdaki gibi bir sözleşme olsaydı, tellallık sözleşmesi olacaktı ve şahsi hak doğuran bir sözleşme olduğundan, “taraflardan biri asıl sözleşmenin gerçekleştirilmesini sağlamadığı takdirde diğerine ………. cezai şart öder” şartı kararlaştırılabilecekti…

Olayda ise hem alıcı, hem satıcı (yetkisiz), hem de emlak şirketinin sahibi sözleşmede taraf!!.. Ve belirli bir gayrimenkulün alım satımından / satım vaadinden(!!) bahsediliyor..

Ayrıca sözleşmede, "TARAFLARDAN HERHANGİ BİRİSİ, İŞ BU ALIM SATIMDAN VAZGEÇTİĞİ TAKDİRDE KARŞI TARAFA 20.000 YTL(10 BİN YENİ TÜRK LİRASI) CEZA VE AYRICA TELLALLARA 20.000 YTL+KDV HİZMET BEDELİ ÖDEMEYİ KOŞULSUZ VE ŞARTSIZ KABUL VE TAAHHÜT EDER" hükmü mevcut..

Sözleşme metninden çıkan sonuç: Alıcı, emlakçı ve satıcı (yetkisiz temsilci) arasında “geçersiz bir gayrimenkul satış vaadi / gayrimenkul alım-satım sözleşmesi” mevcut!!.. Zira hükümde de çok açık bir şekilde “…… İŞBU ALIM SATIMDAN VAZGEÇTİĞİ….” ibaresi mevcut.. Bu bağlamda kanaatimce sözleşmeyi “tellallık sözleşmesi” olarak nitelendirmek mümkün değil!..

Bu durumda: Ortada geçersiz bir gayrimenkul satış sözleşmesi olduğundan, taraflar sadece birbirlerinden aldıklarını sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri isteyebilir… Geçersiz bir sözleşme olduğundan, geçersiz sözleşmeye dayanarak cezai şart da istenemez....

Sözleşmenin tamamını görmek gerekmekle beraber; anlatılanlardan ben bu kanaate vardım!!... Meselenin hallinde kolaylıklar diliyorum…