Mesajı Okuyun
Old 27-08-2011, 15:02   #3
Avukat006

Varsayılan Sayın METİN

2.1 Olayda belirli bir taşınmaz için tellallık sözleşmesi imzalanmış.

Madde hükmü:"Yukarıda adresi verilen taşınmazın satışıyla ilgili iş bu şatış vaadi ve tellallık sözleşmesi şu tarihte aşağıda ki şartlar çerçevesin de hazırlanmış ve taraflarca kabul edilerek imzalamıştır" şeklindedir

Ayrıca tellallık sözleşmesine göre tellal temerrüde düşmüş belirtilen tarihte tarafları bir araya getirerek satış sağlanamamıştır.

3.1 Evin tanıtımının ve gösterilmesi için yetki

3.2 Emlak şirketinin hazırlamış olduğu "Satılık-Kiralık-Devir Özel Yetkilendirme Aracılık adında matbu sözleşmede mal sahibinin karısı ile tellal arasında bir sözleşme var.Bu sözleşmeye göre tellalın yetkisi belirtilen gayrimenkulü satmak için tanıtım yetkisi(pankart,ilan internet vs) ve görme yetkisi(gayrimenkule giriş ve gösterme) bu sözleşmeyle emlakçıya bu yetkilerin haricinde yetki verilmemiştir.Ayrıca bu sözleşmeye mal sahibi değil karısı imza atmış.(Ama mal sahibi buna ben yetki verdim diyor.)

3.3 Taşınmaz maliki mahkeme beyanlarında sadece evin reklamının yapılması için karımın imzası aracılığı ile tellalla reklam ve görme yetkisi verdim ,evin satışı ve kapora alınması için yetki vermediğini beyan etmektedir.

3.4 Taşınmaz maliki tellalık sözleşmesinden haberi olmadığı ve kendi adına yetkisiz bir kişinin tellalık sözleşmesini imzalamasından dolayı satışı istemiyor.

Her ne kadar taşınmaz maliki yetkisiz bir kişinin tellalık sözleşmesini imzaladığını beyan etse de BK 404 gereği geçerli bir tellalık sözleşmesi olduğundan ve alıcı müvekkilim ile tellal arasında imzalandığı tarafların oluştuğu gözetilerek,tellalık sözleşmesin de geçen "TARAFLARDAN HERHANGİ BİRİSİ,İŞ BU ALIM SATIMDAN VAZGEÇTİĞİ TAKDİRDE KARŞI TARAFA 20.000 YTL(10 BİN YENİ TÜRK LİRASI) CEZA VE AYRICA TELLALLARA 20.000 YTL+KDV HİZMET BEDELİ ÖDEMEYİ KOŞULSUZ VE ŞARTSIZ KABUL VE TAAHHÜT EDER" hükmünden yola çıkarak asliye mahkemelerin de cezai şartın tarafımıza ödetilmesi talebiyle dava açabilirmiyiz.

Teşekkür ediyorum,Saygılarımla