Mesajı Okuyun
Old 26-08-2011, 09:05   #25
Av.A.Prc

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın meslektaşım,

Tamamen haklısınız… Şimdi kendi kendimize soralım:

Noterler Birliği ile Barolar Birliği arasında meslek teşekkülü anlamında bir fark var mıdır?

Bence yoktur.

Noterler Birliği ile Birliğe/Odaya kayıtlı üye Noter arasındaki ilişki ile, Barolar Birliği/Baro/ - Avukat arasındaki ilişki arasında bir fark var mıdır?

Bence fark yoktur.

Bitirilen fakülte, edinilen mesleki birikim anlamında Noter ile Avukat arasında ayırıcı bir fark var mıdır?

Bence hiç yoktur.

Sorumluluk noktasında farkları var mıdır?

Hiç yoktur.

Pekala, Noterler neden güvenilir meslek mensuplarıdır veya Noterlik güvenilir bir kuruluştur da, Avukatlar değildir?

Noter evrakları, kayıtları düzenli olarak denetlenir diyecekseniz, bunun için biz avukatların kayıtlarını, dosyalarını, defterlerini de denetleyecek bir kurul oluşturursunuz olur biter…

Avukatlar, en az Noterler kadar, Hakim ve Savcılar kadar onurludur, mesleki ahlak sahibidir…

Üç beş olumsuz örnek nedeniyle tüm meslek mensuplarına önyargılı olmak Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz.

Değerli üstadım aynen katılıyorum ama Noterler Birliği sadece işini yaparken ben anlamadığım şekilde TBB ve birçok Baro işini yapmak yerine siyaset yapmayı tercih ediyorlar..Bu yüsdendirki;

* İstanbuldaki binlerce polis, çağlayan adliyesinde çalışan binlerce personel adliyeye girişte aranmazken, Potansiyel suçlu muamelesi görerek çantalarmızı aranmaktadır...Her nedense İstanbul Barosu halen bu konuyu çözememiş durumdadır...
* Üretimi ne derece zordur ki; Yeni avukat kimlik kartına başvuralı 56 gün olmasına rağmen halen elimize ulaşmadı sebebi ise basım yapan makinenin bozuk olmasından kaynaklanıyormuş...