Mesajı Okuyun
Old 22-08-2011, 08:21   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba ben 2 sene once bosanmis bir cocugu olan bir bayanim, esim bize toplam 500tl nafaka bagladi ama birkez bile odemedi, suan tekrar evlendi ve bankada yuklu miktarda onun adina altini oldugnu ogrendim, mahkemeye basvurup 2 yildir ödenmemis nafakami talep edebilirmiyim?
evet iste o bankadaki altinlardan ben ve cocugum pay alabilirmiyiz?acil cvp bekliyorum.

Sayın konuk,
Birikmiş nafakalar toplamı ve her ay işleyecek nafakaların tahsili için yeni bir dava açmanız gerekmemektedir; icra takibi yapabilirsiniz. İcra takibinde icra emrinin tebliğine rağmen borç ödenmez ise haciz talep edebilirsiniz. Borçlunun bankadaki varlıkları da hacze konu olabilir.
Ayrıca icra takibinden sonra işleyecek aylık nafakaların ödenmemesi suçtur; şikayetiniz halinde borçluya hapis cezası verilecektir. Ödeme halinde ceza kaldırılır.
Nafaka miktarı düşük ise, nafakanın arttırılması için ayrıca dava açmak gerekir.
Tüm bu işlem ve davaları bir avukattan profesyonel yardım alarak yapmanız, hakkınıza daha kısa sürede kavuşmanız bakımından önemlidir.