Mesajı Okuyun
Old 09-08-2011, 09:05   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Gülay
Merhaba...

Müvekkil Yüklenici 3 kişiye konut satıyor, alıcı ile aralarında akdettikleri satım sözleşmesinde teslim tarihi ve teslimatın ortak alanların eksiksiz bir biçimde tamamlanmış olarak yapılacağı, belirtilen tarihte teslimat yapılaması halinde 1000 tl kira bedeli ödeneceği kararlaştırılıyor. yüklenici söz verdiği tarihten bir yıl sonra daireyi ortak alanlar tamamlanmamış olark teslim ediyor. bu arada alıcıda edim borcunun bir kısmını ödüyor ama daha yüklü bir miktar borcu ödenmemiş bulunmaktadır.alıcı demesi gereken paranın bir kısmını 1 yıllık kira bedeli ve eksik işlere teminat olması için yükleniciye ödemeyip kesinti yapmıştır. burada sormak istediğim, alıcıya karşı sözleşmede kararlaştırılan ve ödenmeyen miktar için icra takibi başlatabilirmiyiz? yine kararlaştırılan 1000 tl kira bedeli rayiç değerlere göre çok fahiş bir rakamdır, gerçek kira bedeli ise 350 tl gibi bir rakamdır. her nekadar sözleşmede fahiş rakamlar taahhüt edilmiş olsa bile rayiç kira bedlinin tespit edilerek bu rakam üzerinden kira bedeli ödeyebilmemiz mümkünmüdür?

alıcının kira bedeli alacağını ileri sürerek yükleniciye karşı edim borcundan çekinebilme hakkı varmıdır?
Katkısı olan ve fikirlerini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim...

Satış Sözleşmesi resmi şekil şartını taşıyor mu?