Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 11:12   #1
AV.ŞEYMA

Varsayılan SoybaĞinin Tespİtİ Davasi-acİl

Sayın meslektaşlarım mrh; Önümde duran bu dava da çıkmaza düştüm. Yardımlarınızı bekliyorum.
Olayımızda 1956 doğumlu müvekkilim evlilik dışı dünyaya gelmiştir. Annesi 1960 yılında babası ise 2004 senesinde vefat etmiş. Müvekkile 1997 yılında evlendikten çocukları olduktan çok sonra nüfusa tescil edilmiş ve nufüs cüzdanı almıştır. Müvekkil nüfusa kaydedilirken saklı nüfus kaydı ile kaydedilmiştir. Bu sırada araştırma yapılmış babasının ismi ve anne ismi tespit edilmiş ancak nufüs kaydına yalnızca anne ve babasının ismi yazılmış ancak soyadları yoktur. Müvekkilin annesi nufüs kaydında bekar ölmüş babası ise 1976 başka bir kadınla evlenmiş 2004 tarihinde ölmüş gözükmektedir. Müvekkil ne baba ne de annesinin nüfus hanesinde gözükmemektedir. Bu nedenle ikisindende miras alamamaktadır.
Bu duruma göre ben bu davada anne ve baba ile soybağının kurulması ve nufüs kaydının tespiti ile nufüs kaydının düzeltilmesi davası açmak gerektiği kaantindeyim. Ancak araştırmalarım sonucunda biraz kafam karıştı. Sorularım ise şunlardır;
1-Annesinin mirasçıları ile babasının mirasçıları farklı olduğu için ayrı ayrı mı dava açmalımıyım? Aynı davada talep edemezmiyim?
2- Müvekkilin babası ile soybağının kurulması davası açtığımda süre aşımı ile karşı karşıya kalacağım düşünülürse ve Nüfus dosyasında kayıt edilirken yapılan tahkikat neticesinde zaten doğru olan anne ve baba ismi nedeniyle yalnızca bu kaydın doğruluğunun tepiti ve soyadlarının müvekkilin nüfus kaydında belirtilmesini isteyerek salt nufüs kaydının dzüeltilmesi davası mı açmalıyım.
Bu hususlarda bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.