Mesajı Okuyun
Old 30-07-2011, 11:11   #2
Av.Evran KIRMIZI

T.C.
YARGITAY
Dokuzuncu Hukuk Dairesi
Esas No : 2005/36051
Karar No: 2006/15141
Tarih : 22.5.2006
• Husumet ( Parti İlçe Yönetim Kurulunun ehliyeti Bulunmadığı - siyasi Partiler Kanununa Göre Davaların Doğrudan Parti Genel Başkanlığı Aleyhine Açılıp Sonuçlandırılması Gereği )
• PARTİ İLÇE YÖNETİM KURULUNUN husumet ehliyeti ( Bulunmadığı - siyasi Partiler Kanununa Göre Davaların Doğrudan Parti Genel Başkanlığı Aleyhine Açılıp Sonuçlandırılması Gereği )
• siyasi PARTİLERİN DAVA ehliyeti ( Davaların Doğrudan Parti Genel Başkanlığı Aleyhine Açılıp Sonuçlandırılması Gereği - Parti İlçe Yönetim Kurulunun ehliyeti Bulunmadığı )

ÖZET :
Husumet, kamu düzeni ile ilgili olup, yargılama sırasında mahkemece re'sen nazara alınması gerekir. Davalılardan parti ilçe yönetim kurulunun husumet ehliyeti bulunmamaktadır. Siyasi Partiler Kanununa göre, davanın doğrudan parti Genel Başkanlığı aleyhine açılıp sonuçlandırılması gerekir.
DAVA :
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır. Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR :
Husumet, kamu düzeni ile ilgili olup, yargılama sırasında mahkemece re'sen nazara alınması gerekir. Davalılardan Doğru Yol Partisi Bakırköy İlçe Yönetim Kurulunun husumet ehliyeti bulunmamaktadır. Siyasi Partiler Kanunu'na göre davanın Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı aleyhine açılıp sonuçlanması gerekir. Mahkemenin Doğru Yol Partisi aleyhine açılan davayı esastan sonuçlandırması gerekirken, davanın husumetten reddine karar verilmesi, hatalı olduğu gibi, husumette ilgisi bulunmayan davalı siyasi partinin ilçe başkanlığı aleyhine hüküm kurması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
--------------------------------
Davanızı Genel Merkeze karşı açınız, ispat konusunda ilçe teşkilatında nasıl ispat edecekseniz aynı şekilde ispat edebilirsiniz. Bu şekilde ilçe teşkilatındaki çalışmalar nedeniyle Genel Merkez aleyhine karar verilir.