Konu: Ayipli Gazoz
Mesajı Okuyun
Old 28-07-2011, 16:02   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Değerli meslektaşım;
Şöyle düşünebilirmiyiz peki?
"Gazozu müşteriye götürdüğümde müşteri fark etti ve artık eskisi gibi müşterim gelmiyor. Müşteri çevrem azaldığı için maddi zarara uğradım ve bundan dolayı da manevi zarara uğradım".
Saygılarımla...

Eğer öyle olmadıysa, öyle olduğunu düşünmek bizim işimiz olmamalı diye düşünüyorum.

Birçok "tüketici" böyle ürünlerle karşılaştığı zaman, değil manevi zarara uğramak, piyango tutturmuş gibi mutlu oluyor.

Zira o davaları kazananlar haber oluyor ama, kazanmayanlardan kimsenin haberi olmuyor.

Müvekkiliniz tacir.... Bu bir.

İkincisi; ürünün tüketiciye aypsız bir şekilde ulaşmasındansorumlu olanlardan birisi. İthalatçı, üretici, kredi sağlayanı vs gibi, sizin müvekkiliniz de tüketiciye karşı sorumlu. Tüketici size karşı bir dava açarsa, sizin üreticiye ya da diğerlerine rücu hakkınız olabilir.

Onun dışında, bir şişe gazozdan, bir şişe gazoz parası kadar zarar doğar. Onu da üretici firma fazlasıyla karşılamaya hazır olduğunu söylemiş. Daha da fazlasını almak için, ilk sorunuzdan, "peki böyle oldu dersek" noktasına gelmeniz karşısında verilecek cevapların, mesleki dayanışma çerçevesinde olacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla,