Mesajı Okuyun
Old 27-07-2011, 09:10   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_sibelll
sayın meslektaşlarım, uzun bir aradan sonra burdayım.
ceza davasına konu olan bir olayda uğranılan tazminat için hukuk mahkemesinde dava açılmıştı. ceza davası sonuçlandı ve bilirkişi raporuna zararımız eksik hesap edildi. bilirkişi raporuna itirazlarımız olmasına rağmen ceza davası sonuçlandı ve karar kesinleşti. Hukuk davası ceza davasını bekletici mesele yapmıştı ve ceza davası sonuçlandığı için beklenecek bir durum yok artık. ben hukuk davasının duruşmasında nerden estiyse bilirkişi raporunu esas alara ıslah edeceğiz süre verilsin dedim. hakim de ıslah dilekçesi vermek için süre verdi. bizim davadaki miktar çok yüksek ceza davasındaki çok düşük. hukuk davasında keşif vs. hiçbirşey yapılmadı. davalı keşif talep etti. ben şimdi verilen bu 3 günlük sürede davayı ıslah etmemeyi düşünüyorum. ama duruşmada ıslah edeceğiz deyip de ıslah etmemek(kısmi ıslah) ıslah hakkımızın kaybolmasına yol açar mı?
ben bir dilekçe evrsem her ne kadar ıslah edeceğimiz belirtmiş olsak da apılan araştırmalar neticesinde tazmiant miktarımızın dava dilekçemizdeki miktar olması, keşif yapıldıktan sonra ıslah edip etmeyeceğimize karar vereceğiz, ıslah hakkımız kaybolmamıştır vs. sonuç bölümünde de bu dilekçemizin ıslah etme veya ıslah hakkımızdna vazgeçme olarak değerlendirilmemesine, keşif yapılmasına vs. desem duruşmadaki ıslah edeceğiz demek ıslah etmek , 3 gün içinde de ıslah dilekçesi vermemek ıslah hakkımızın kaybolması olarak mı yorumlanır acaba? teşekkür ederim iyi çalışmalar...

Islah hakkınız sadece ıslah yaptığınızda biter. Bunun dışında, açık bir feragat olmadıkça, yargılama bitene dek davanızı ıslah edebilirsiniz. Şu anki durumda belirttiğiniz gibi açıklayıcı bir dilekçe vermeniz yararlı olabilir.