Mesajı Okuyun
Old 22-12-2006, 16:41   #4
Kavaz

Varsayılan ....

Alıntı:
Yazan cLaW
vuk md 8'e göre:Vergi kanunlarıyla kabul edilen haller müstesna olmak üzere, mükellefiyete veya vergi sorumluluğuna müteallik özel mukaveleler vergi dairelerini bağlamaz deniliyor.

y şirketi v şirketine x bankasından kredi kullansın diye aracılı ihracat sözleşmesi yapıyorlar v şirketi malları yurtdışına satıyor ve teslim ediyor bu durum kdv istisnasına giriyor fakat vergi mahkemesi sizin yaptığınız aranızdaki aracılı ihracat sözleşmesi vuk md 8'e göre özel mukaveledir beni bağlamaz diyor,benim merak ettiğim vergi dairesinin böyle bir olay karşısında vuk md 8'e dayanması hususudur,başkaca bir kanuni düzenleme yokmudur?

Sayın Claw;
Dediğinizi şimdi anladım ama yeterli olmadığını söyleyebilirim.Bildiğim kadarıyla vuk md.8 kapsamında degerlendırılecek bır durum mevcut değil.Çünkü "Vergi kanunlarıyla kabul edilen haller müstesna olmak üzere..." bu durumda yapılmış olan sözleşme olsada olmasada zaten VUK.bağlamında bir sorumluluk mevcuttur.Biraz daha net yazarsanız sanırım daha acık cevap verebılecegım.Anladığım kadarıyla yapılan ihracatta aradaki sözleşmeye dayanılarak vergi sorumluluğunun bertaraf edileceği düşünülmüş.Yanlış anladıysam,uyarırsanız sevinirim.