Mesajı Okuyun
Old 18-07-2011, 15:58   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan 15000 Tl.Lık Davada 3360 Tl.Red Vekalet Ücreti Olur Mu?

Aynı dava sebebi ile 3 davalıya karşı müştereken müteselsilen tahsil edilmek üzere 15000 TL. bedelli bir alacak davası açtık. Taraflardan birinin vekili yok, diğerlerinin ayrı ayrı vekilleri var.Mahkeme kararında davalılardan birine karşı sanki biz davayı başka bir nedenle açmışız gibi onun hakkında davanın ispat edilemediğinde reddine karar verdi. Vekili için 1800 TL. red vekil ücretine hükmetti. Diğer birinin avukatı olan ve birinin avukatı olmıyan davalılara karşı davanın 2.000 TL.lık kısmının kabulüne, 13.000 TL.lık kısmının reddine karar verdi. Kendini vekil ile temsil ettiren davalının vekili içinde 13.000 TL. reddolunan miktar için 1560 TL. red vekalet ücretine hükmetti. Kararı temyiz edicem de siz meslektaşlarımın da fikrini almak istedim. Böyle bi şey olabilir mi ?
15.000 TL. lık davada davanın tümünü kaybetse idik. 1800 TL. red vekalet ücreti çıkması gerekirken , davayı kısmen kazandığımız halde karşı taraf için 3360 TL. red vakalet ücreti çıktı. Ben 1560 TL. red vekalet ücretinin her iki davalı vekili arasında yarı yarıya paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu mantıkla diğer davalının da vekili olsa imiş, biz yanacakmışız meğer. Herhalde mahkeme ona da ayrı 1560 TL. red vekalet ücreti verecekti. Dava sebebi ve dava alacak miktarı 3 davalı içinde aynıdır.
Değerli meslektaşlarımın değerli fikirlerini ve konuya ışık tutacak yargıtay içtihatı var ise paylaşmalarını diliyorum. Saygılarımla.