Mesajı Okuyun
Old 14-07-2011, 02:13   #1
Rekoğlu

Varsayılan Trafik kazası ile ilgili tazminat davasında kusurla ilgili Islah

Merhabalar,
Trafik kazası ile ilgili tazminat davasında kusurla igili olarak davayı ıslah ettim. Yani kazanın meydana gelmesinde davalının analtımına göre davalı daha kusurlu olduğu için kazanın davalının anlatımına göre meydana geldiğini kabul ettiğimizi ve bu yönden davamızı ıslah ettiğimiz, buna göre karar verilmesini talep ettim. Benim merak ettiğim müvekkilimin ceza davası sırasında vermiş olduğu ifade ıslah kapsamının dışında kalır mı. Yani müvekkilin ifadeleri ikrar olarak değerlendirlebilir mi. Islahı yaparken şunu düşünmüştüm. Davalının vermiş olduğu ifadeler neticesinde bilirkişiler davalının anlatımına göre kaza meydana gelmişse davalı daha kısırludur sonucuna varmıştı. Dolayısıyla davalı daha ağır kusurlu olduğunu kabul ettine göre davayı bu açıdan ıslah etmek müvekkil lehine olacaktır. Ben de bu düşünce ile davayı ıslah ettim. Ancak şimdi kafama şu husus takıldı müvekkilin kazanın meydana gelişi ile ilgili olarak ceza davası sırasındaki ifadeleri ikrar olarak nitelendirilebilir mi? İkra olarak nitelendirilise ıslah kapsamının dışında kalır mı? Değerli görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.