Mesajı Okuyun
Old 24-06-2011, 23:14   #7
av.isa1923

Alıntı:
Yazan tiryakim
Yasal dayanağı resmi bir yazı olması olamaz mı ?
Kurumlar resmi yazılara cevap vermek zorunda değiller mi ?

Sayın Tiryakim, ben sorunuza soru ile cevap vermek istiyorum. bilindiği üzerine Merkezi Kayıt Kuruluşu Haziran 2011'den itibaren borçluların banka hesapları hakkında cevap vermiyor. Ben taşrada bir icra müdürlüğünden Merkezi Kayıt Kuruluşu'na müzekkere yazılıp, ondan icra dosyasındaki borçlunun herhangi bir bankada hesabının olup olmadığının sorulmasını talep ettim. İcra memuru da talebi kabul etti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu'na müzekkere gönderdi. Merkezi Kayıt Kuruluşu, Sermaye Piyasası Kanunu'nun 2011 yılında değişen 10/A maddesinde açıkça adli ve idari talepleri münhasıran Merkezi Kayıt Kuruluşu üyeleri tarafından yerine getirilir hükmüne rağmen, sırf İcra Müdürlüğü tarafından gelen resmi bir yazı diye cevap vermek zorunda mıdır?

Bu arada ben bankanın size cevap vermek bakımından yasal bir dayanağı yok derken, bankanın "parayı yatıran kişinin isminin" size bildirmesi için yasal bir zorunluluğunun olmadığını belirtmek istedim. ( gerçi düşüncemin yanlış olması ihtimaline binaende arkamda açık bir kapı da bıraktım ) Yoksa banka size zaten parayı yatıran kişinin ismini bildirmemiz yasak diye de olumsuz da olsa bir cevap vermek zorunda olduğu hususunda tartışma söz konusu bile olamaz.