Mesajı Okuyun
Old 07-06-2011, 17:33   #1
Av.Nur

Varsayılan BoŞanma Davasindan Sonra Satilan TaŞinmazin Muvazaa Nedenİyle Tapu İptalİ

Merhaba,
Açtığım bir boşanma davasında tazminat taleplerim ve 2002 yılından önce alınan bir ev nedeniyle açacağım katkı payı alacağı için ve eşin evi devretme girişiminde olması nedeniyle,taşınmaz üzerine tedbir konulmasını talep ettim. Aile Mahkemesi tebdir talebinin yargılamanın ileri safhalarında değerlendirilmek üzere reddetti.

Boşanma davası açılmasından 5 gün sonra davalı evi 3.kişiye devretti.Bunun üzerine Asliye Hukuk Mahkemesinde muvazaa nedenine dayalı tapu iptal davası açtım.Ancak bu kez de Asliye Hukuk Mahkemesi taşınmaz Didim'de olduğu için Didim Mahkemesinin yetkili olduğunu,taşınmazın aynından kaynaklanan davalarda kesin yetki nedeniyle davayı yetkiden reddedeceğini,bu nedenle tedbir veremeyeceğini söyledi.

Davanın taşınmazın aynından kaynaklanmadığını,taşınmazın tapusunun iptaline gerek olmadan,İİK 283/1 maddesi benzetme yoluyla haciz ve satış isteme yönünde karar tesis edileceğini,bunun kişisel hak olduğunu,bu nedenle genel yetki kuralları gereğince davalı ikametgahında dava açabileceğimi düşünüyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz,hatta varsa -ben bulamadım-yargıtay kararı paylaşabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden