Mesajı Okuyun
Old 20-05-2011, 11:06   #1
av.elfida

Varsayılan velayet hakkı kendisine verilen tarafın çocuklarını yurt dışına çıkarması

Öncelikle aranıza yeni katılmış olmam nedeni ile tüm meslektaşlarıma merhaba diyorum. Ben bir konuda bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Müvekkilim ile eşi 29/01/2004 tarihinde boşanmışlardır. 1997, 2000 ve 2003 doğumlu 3 tane çocukları bulunmaktadır. Kararda mahkeme çocukların velayetini müvekkilim babaya vermiştir. Müvekkilim yurt dışında yaşamaktadır. Boşandığı eşinin Türkiye'de nerede olduğu bilinmemektedir. Müvekkilim çocuklarını yurt dışına götürmek ve çocukların eğitimlerine orada devam etmelerini istemektedir. Ancak boşandığı eşinin nerede olduğu bilinemediğinden veya başka bir ihtimal çocukların yurt dışına çıkışına notere gidip izin vermediğinden dava açmayı düşünmekteyiz. Gerek kitapları gerekse forum alanlarınızı araştırmama rağmen bu konu ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Uygulamada da daha önce rastlamadığım bir konu. Nasıl bir dava açmalıyım? Bu davada yetkili ve görevli mahkeme neresidir? Mahkeme nasıl bir yargılama yapar? Bu dava uzun sürer mi ve en önemlisi dava dilekçesi örneği elinizde var mı? Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.