Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 09:43   #1
attorneytalay

Önemli Gorevsizlik-yargı ucuruma mı gidiyor

Merhaba,

hem soru hem de paylasmak istedim-

Bursa'da ticari alacak ile ilgili bir dava actim. Toplam Alacak Miktari 50.000 Euro, harci az odemek ve sonucu gormek icin 1.000 Euro uzerinden kismi dava actim ( 1.840 Ytl) dolayısıyla Sulh Hukuk Mahkemesinde actim. Sulh Hukuk hakimi gorevsizlik verdi gerekçe su sekilde,

1. Toplam alacak uzerinden dava degerlendirilir dedi dolayisyla 5.000 Ytl üzerinde oldugu için Asliye Ticaret yetkilidir dedi

2. Kısmi dava actigimda toplam alacagin Turk lirasi olarak karsiligini yazmadigimiz icin bedel belirisizdir ne oldugu belli degildir dedi Sulh bakmaz dedi

Simdi ya temyiz ederim , is uzar, ya gorevsizlik kararina uyarim ama temyiz etmeden kesinleştiği için de Asliye Ticaret Hakimi 5.000 Ytl altı olduğu için görevsizlik verir ( olumsuz gorev uyuşmazlığı doğabilir). Acana ne yapabilrim.

Bir de ya bir hakim nasıl bu şekilde davranır, hep avukatlar hakkında eğitim kötü nitelik kalite düştü diyorlardı. Katılıyorum da bu fikre. Ancak avukatlar sonucta karar merci degil. Hakimlik ve savcılıktaki kaliteye ne demeli bilemiyorum hem de karar verip herekesin kadreini etkiliyorlar. Acikcasi yargı ucuruma gidiyor biz hala abuk sabuk AB hikayeleri ile ugrasiyoruz.

Saygilarimla

Talay