Mesajı Okuyun
Old 15-05-2011, 16:42   #4
antalya

[quote=Av. Hulusi Metin]Olay ve Hukuk / Usul ve Esas:

İşin konusu : Soğuk hava deposu yapımı (Eser Sözleşmesi,BK.m.355 vd.)
İşin süresi: 6 ay

İşin tarafları:
(A)= İş sahibi(Müvekkil)
(B)= Yüklenici (Gerçek/Tüzel kişi)? -(Sözleşme var mı?)
(C)= Koordinasyon görevlisi(Gerçek/Tüzel kişi?)–Noterde düzenlenen sözleşme (hükümleri?)

1.Soru:
Yüklenici (B) ve Koordinasyon görevlisi (C) aynı (Gerçek/Tüzel?)kişi mi?

2.İşin bedeli:
2.a.Anahtar teslimi (?)
2.b.Malzeme + İşçilik (?)
2.c.Koordinasyon ücreti(?)

Sayın Metin,

hemen yanıtlayayım. Yüklenici (B) ve Koordinasyon görevi yapan firma (C) aynı firmadır.

Aslında noterden yapılan inşaat yapım sözleşmesi çok basit,
md. 1 - inşaat, inşaatın ruhsatı alındıktan 6 ay sonra tamamlanacak
md. 2- Tüm malzeme, kazı , hafriyat masrafları müvekkil (A) tarafında karşılanacak.
md. 3- Yüklenici (B ve C aynı demiştim) 4.200-TL bedel karşılığında koordinasyon görevi üstelenecek, başka ücret talep etmeyecek.
md 4- işçilerin ücretleri, mesai saatleri, sgk primleri müvekkil tarafında yatırılacak.

aslında bu sözleşmede yüklenici sadece koordinasyondan sorumlu fakat, gerçekte tüm inşaatın yapımında , hafriyat işlerini , demir ,çelik , soğutucu cihazların alım işlerini yapıyor. Bunu yaparken müvekkilin adına hareket etmiyor. sözleşmelerin hepsini kendi adına yaptırıp, faturalarına kendi adına kestiriyor. Müvekkil tedarikçi firmalar ile hiç muhatap olmuyor. Yani noter sözleşmesine göre her ne kadar koordinasyon dese de bi anlamda yüklenici inşaat yapımı üstenmiş halde. Müvekkil tüm ödemeler için yükleniciye çek kesiyor. yüklencide tedarikçi firmaya ciro ediyor. Yüklenici yine kendi adına inşaatın paneli için anlaşma yapıyor. Müvekkil kimden panel aldığını bile bilmiyor. Müvekkil, panel için 500 bin TL yine yükleniciye çek vermek suretiyle ödeme yapıyor. Bu arada bir miktar panel takılıyor ve sonra panel firması batıyor.
Bende bunun üzerine yükleniciye ihtar çektim 1. maddeye göre 6 aylık süre bitti derhal işi teslim et diye.
cevap gelmedi. Bu sefer tespit yaptırdım. Tespiti , süresinde inşaatın teslim edilmediği ve paneller takılmadığı takılanların da ayıplı olduğu yönünde yaptırdım.
aslında noter sözleşmesi çok yanlış yapılmış. Yükleniciye sadece koordinasyon görevi verilmiş olmasına rağmen tüm işi ve anlaşmaları yüklenici yapıyor. Bu durumda kafamın karıştığı noktalar;
her nekdar noter sözleşmesi koordinasyondan sorumlu dese fiili dumumda aslın tam bir yüklenici durumunda hatta dikkat edilirse 1. madde de 6 aylık süre konulmuş. koordinasyondan sorumlu iseniz neden süre konulsun ki .
acaba vekaleten yaptı desem müvekkil adına işlem yapılmıyor, tüm faturalar ve tüm anlaşmalarda (demir, çelik , soğutucu alım işlerinde) muhatap yüklenici olmuş.
alacak davası mı yoksa tazminat mı kafam tam karıştı ,

Teşekkürler. saygılarımla.