Mesajı Okuyun
Old 14-05-2011, 21:55   #1
Av.S.C

Varsayılan ilamsız takibe yapılan yetki itirazının kabul edilmesi

Arkadaşlar,
Bonoda lehdar olan müvekkil bonoyu ciro etmiş bilahare vadesinde ödenmeyince,ciro ile hamil olan ,hem esas borçlu hemde müvekkil aleyhine kambio senetlerine müstenit yolla takibi yaptı.Müvekkil dosya borcunu ödedi ve rücu belgesi aldı.Bu rücu belgesine dayanarak esas borçluya ilamsız takip yaptım.Borçlu yetki itirazında ve esas hakkında itirazda bulundu.Benim sizin fikrinizi almak istediğim hususlar şunlar;(emsal karar varsa eklerseniz sevinirim)
1-Rücu belgesini aldıgımız kambio takibindeki bonoda yetkili mahkeme istanbul yazıyordu.Bu yetki sizce benim rücu belgesi ile yaptıgın ilamsız takiptede geçerlimidir?yoksa artık genel yetki kuralları geregince borçlunun ikametgahı mahkemesimi yetkili olur.
2-Yapılan itiraz üzerine takip durdu.Ben yetki itirazını kabul edip dosyanın yetkili icraya gönderilmesini isteyip,orada yeniden ödeme emri tebliğini istemeyi düşünüyorum.Fakat sorun şu itiraz dilekçeleri bana teblig edildi ve yaklaşık bir ay geçti üstünden.Burada yetkiyi kabul edip dosyayı göndermek için süre varmı?
3-İtirazın kaldırılması için icra hakimliğinemi (borçlu imzaya itiraz etmedi) yoksa itirazın iptali için ticaret mah. gitmek gerekir?
Şimdiden teşekkürler.Hepinize iyi hafta sonrarı dilerim.