Mesajı Okuyun
Old 05-05-2011, 13:00   #3
av_tuysuz

Yeniden merhaba,
Benim müvekkilim hakkında yerel mahkemece beraat kararı verildi.Aleyhe temyiz edildi.Yargıtay gerek benim müvekkilimle ilgili gerekse diğer sanıklarla ilgili esastan herhangi bir bozma kararı vermeden diğer 2 sanığın müdafiileri aynı kişi olduğundan menfaat çatışması nedeniyle her sanığın ayrı bir müdafii ile temsili gerekir gerekçesiyle usulden dosyayı bozdu.Yerel mahkeme bu bozma ilamına uydu ve menfaat çatışması olan 2 sanığa ayrı ayru müdafii tayin ederek yargılamaya devam etti.C.Savcısı yeniden mütalaa vererek hakkında beraat kararı verilen müvekkilin de cezalandırılmasını talep etmektedir.Bu arada dosyaya giren yeni bir delil olmadığı halde ve müvekkilimin hukuki durumu da değişmemesine rağmen esas yönünden herhangi bir bozma da olmamasına karşın usuli bir eksiklik sonucu oluşan bozma neticesinde yerel mahkeme yeni bir karar ile müvekkil hakkında mahkumiyet kararı verebilir mi?
Bu yönüyle leh veya aleyhe temyiz olup olmamasının bir öneminin olamayacağını zira ilk beraat kararı Yargıtay'dan esastan bozulmadığı sürece yerel mahkemenin ilk kararını değiştirmeyeceğini düşünüyorum.Teşekkür ederim