Mesajı Okuyun
Old 29-04-2011, 15:18   #2
AV.ARZU KILIÇ

Sayın Can, benzer mahiyette bir olayda işçi vekili idim asıl işveren ile taşeron arasındaki sözleşmenin muvazaaya dayalı olduğunu, taşeronun gerçekte müvekkillerin işverini olmadığını iddia ederek asıl işverene ve taşerona (aslında taşeron muhattabım değildi ama yargılama sonucu ne olur ne olmaz diyerek risk almamak adına taşeronada husumet yönlettim)) işe iade davası açtım. Yerel Mahkeme asıl işveren açısından davayı reddetti temyiz incelemesinde ise Yargıtay talimat verme, ücretin belirlenmesi gibi unsurların asıl işverende olması nedeniyle asıl işveren-taşeron arasındaki ilişkiyi muvazaalı kabul ederek asıl işveren hakkındaki davayı kabul etti ve taşeron hakkındaki davayı husumet yokluğu nedeniyle reddederek müvekkillerin işe iadesine karar verdi. Demem o ki sorunuzdaki gibi taşeronun sorumlu olmadığını iddia edecek iseniz asıl işveren alt işveren ilişkisinin muvazaalı olduğundan yola çıkabilirsiniz diyeceğim ancak bu muvazaayı muvazaanın tarafı olarak siz öne süremezsiniz... keza bu hakkaniyetli de olmayacaktır.. kendi muvzaalı işleminizden yararlanamazsınız.. ancak yargılama sırasında bir şekilde muvzaanın varlığını (eğer şartları var ise) ortaya koyarsanız işveren olmamanız nedeniyle hakkınızdaki davanın husumetten reddedilmesi muhtemeldir diye düşünüyorum....