Mesajı Okuyun
Old 23-04-2011, 13:02   #1
lawyer6534

Önemli Zİraat Bankasinda GeÇİcİ GÖrevlendİrmeye KarŞi Dava

Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum değerli meslektaşlarım.
Konuya gelince..
Müvekkilim Ziraat Bankasında memur. 2002- 2003 yıllarında emeklilik zamanı geldiği için Ziraat Bankasının kendisiyle sözleşme yaptığını ve bu sözleşmede nerede görevlendirilirse oraya gideceği hükmü olduğunu söyledi. Ancak biraz araştırma yapınca o tarihlerde kamu bankalarının personellerinin özel hukuk hükümlerine tabi tutulduğunu öğrendim.
Benim müvekkilim 2007 yılından beri 4 defa tayin olmuş. Ancak asıl olay 21 Şubat 2011 tarihinde bölge müdürüyle hafif bir münakaşadan sonra başlamış. Bu tartışmadan hemen sonra 22 Şubatta müvekkilim geçici görevle başka bir şubeye gönderilmiş. Sanırım bölge müdürü hızını alamamış ki müvekkilim şu an 4. geçici görev yerinde.
Şimdi bu olayda.
1- İdare Mahkemesinde mi yoksa 2002 yılındaki düzenleme sebebiyle İş Mahkemesinde mi dava açmalıyım?
2- Yetkili mahkeme kadrosunun bulunduğu yer mahkemesi mi yoksa şu an görev yaptığı yer mahkemesi mi? Tabi İdare Mahkemesinde dava açılacaksa İdari İşlemi yapan yer Mahkemsi de yetkili olur sanaırım.
3- Yukarda belirttiğim sözleşmedeki hüküm bu keyfi uygulamayı haklı gösterir mi?

Yardımcı olabilecek sayın meslektaşlarım ellerinde bu konuyla ilgili yüksek mahkeme kararı varsa ve bunu paylaşırlarsa sevinirim.
SAYGI VE SEVGİLERİMLE...