Mesajı Okuyun
Old 09-04-2011, 23:00   #2
Admin

Alıntı:
facebook adresden denedim.bana senin oldugunu biliyorum.ıp adresinden tespit ettim iş yerinde rezil olacaksın dedi savcılık aracılıgı ile tespit etmiş olabilir mi?
Aile hukuku ile ilgili sorularınıza başka meslektaşlarımız yanıt verecektir mutlaka ama ben internetle ilgili olan bölümüne yanıt vereyim:

Facebook üzerinden eşinizle ne tip bir iletişim kurduğunuzu bilemiyorum ama Ceza Hukukuna göre suç teşkil hakaret, cinsel taciz, huzur bozma (Örneğin facebook üzerinden istenmediği halde sürekli ve ısrarcı iletişim kurmayı ben kendi adıma TCK 123 kapsamında huzur bozma olarak nitelendiririm) gibi bir eylem söz konusuysa Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş olabilir ve Savcılık aracılığıyla IP adresiniz tesbit edilmiş olabilir. Eğer durum buysa halen size bildirimde bulunulmamış veya ifadeniz alınmamış olsa bile, böyle durumlarda öncelikle IP adresini tesbit edildiği hatırlamakta fayda var. Dolayısıyla bir süre sonra ifade vermek için çağrılmanız da söz konusu olacaktır.

Ancak belirtmek gerekir ki, eşinizin bahsettiği tesbit mutlaka Savcılık aracılığıyla olmak zorunda da değildir, teknik konulardan anlayan bir kişi (örneğin onun işyerinde çalışan bir teknik personel) bazı durumlarda bir IP adresinin kime ait olacağını çözümleyebilir. Özellikle kurumsal işyerlerinin kullandığı o işyerine özgü IP adresleri vardır ve bu adresler kullanıldığında, kişi olmasa bile, IP üzerinden bağlanılan kurum tesbiti yapılabilir. Dolayısıyla kendi internet ağına sahip hastahane, özel şirket, devlet kurumu tarzı bir yerde çalışıyorsanız, IP adresiniz çalıştığınız şirketin neresi olduğunu ele verecektir. Eşinizin kastı bu tarz bir çözümleme yaptığı da olabilir.

Boşanma aşamasına geldiğiniz bir kişiyle acaba ne yapacak diye farklı isimlerle ve cinsel içerikli mesajlarla iletişim kurma çabanızın davanıza veya size sağlayacağı herhangi bir yararı olmadığı gibi, bu davranışın yukarıda da arz ettiğim üzere "rahatsız etme" hatta bazen "taciz" niteliği taşıyabileceğini ve cezai sorumluluğunuza da neden olabileceğini hatırda tutmak gerekir. Ayrıca yine sizin de isabetle altını çizdiğiniz gibi "gayet yanlış anlaşılmaya açık" bu durumun, davanızda aleyhinize kullanılması da olasıdır.

Boşanma davanızın stratejisini bu tip davaya ve size zarar verecek kişisel yöntemlere emanet etmek yerine bir avukat meslektaşımızdan profesyonel yardım almanızı ve davanın seyrini ve iddialarınızın ispatını onun ellerine bırakmanızı öneririm.