Mesajı Okuyun
Old 06-04-2011, 13:10   #1
handekumas

Varsayılan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin Yürütmenin Durdurulması İsteminin Reddine Dair Kararı'na karşı itiraz yolu

Merhabalar,

AYİM'de açmış olduğum bir davada, Başsavcılığın aksi düşüncesine rağmen yürütmenin durdurulması talebimin reddine karar verilmiştir. Red kararında herhangi bir itiraz yolu öngörülmediği gibi kararın kesin olduğuna ilişkin bir ibare de bulunmamaktadır.

İYUK'da detaylı olarak yer alan, YD red kararlarına karşı yapılacak itirazlara ilişkin hükümlerin AYİM'de açılan davalarda uygulanma olanağı var mıdır?

1602 sayılı AYİM Kanunu'nda YD red kararlarına karşı itiraza ilişkin bir yol bulamadım ancak bazı AYİM kararlarının özet bölümlerinde "...verilen yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması talebine yönelik davalı itirazı da reddedilmiştir..." şeklinde cümlelere rastladım.Herhalde İYUK hükümelerine ithafen uygulamasının olduğunu düşünüyorum o yüzden.

AYİM'de YD red kararına karşı itiraz etmiş ya da itiraz edilebildiğine, edilirse üst kurul olmadığı için aynı daireyi mi itirazın yapılacağına ilişkin bilgisi olan arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim.