Konu: boşanma
Mesajı Okuyun
Old 05-04-2011, 12:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
kızımın velayetini alabilirm sanırım
9 aylık bebeğin velayetinin anneye verilmesi beklenir.

Alıntı:
.ama kendim ve çocuğum için aylık 500 lira almam mümkün müdür?

Sizin ve çocuğunuz için hakimce belirlenecek nafaka tarafların mali durumları ve ihtiyaçları dikkate alınarak kararlaştırılacaktır.

Nafaka yükümlüsünün en azından asgari ihtiyaçları karşılandıktan sonra geriye kalan miktar nafakaya konu edilebilir.

Alıntı:
-eşim beni darp ettiği sırada boğazımı sıkarken kendimi savunmak için onu itelemem suç mudur.bende ceza alırmıyım?
-

Size yönelik saldırı sırasında kendinizi savunmak niyeti ile yaptığınız eylem tahrik veya meşru müdafa kapsamında ise yargılama sırasında bu yönde savunmanızı yapmanız gerekmektedir.

Alıntı:
eşim ailesinin dolduruşlarına gelip evin huzurunu kaçırdığı için kaynanam ve görümcemde ceza alır mı ?.

Kişiler hakkında bir ceza verilmesi için önce ceza davasınının sanığı olması gerekir.Bu yönde yapılmış bir şikayet ve açılmış bir dava olmaksızın kendiliğinden kişiler ceza almaz.Kaldı ki sizin yakınmanız eşinize ilişkindir.Herkes kendi eyleminden sorumludur

Alıntı:
kapının kilidini değiştirdikleri için evime giremiyorum bunun için ceza alırlar mı?
Kapının kilidi eşiniz tarafından değiştirilmiş ise,konu hakkında en yakın Aile Mahkemesine başvurarak veya boşanma davası dosyasında konuttan ve eşyalardan yararlanmanız yönünde tedbir kararı alabilirsiniz.

Alıntı:
- eşimin babası yeni vefat etti.şuan eşimin ailesinin toplamda 2 evi ve arabası var.25000 maddi 25000 manevi tazminat ve nafaka istedim.bunları verebilirlermi.eşimin sürekli çalıştığı bir işi var.

Koşulları olduğu takdirde lehinize takdir edilecek nafakanın yükümlüsü eşinizdir.Ailesinin mal varlığı bulunması miktarın tespitinde ve tahsilinde dikkate alınmaz.

Ancak eşinizin babasından kalan miras payı eşinizin mal varlığından sayılacaktır

Alıntı:
- ziynetlerimi kandırarark benden aldığında sadece ikimiz vardık.eşim altınların benden aldığını nasıl kanıtlayabilirim.

Takılarınızın sizden kandırılarak alındığına ilişkin her türlü delilden yararlanabilirsiniz.takıların bozdurularak eşinizin banka hesabına yatırılmış ise bu yönde araştırma isteyebilirsiniz.Eşiniz gittikten sonra takılarınızın olmadığını bilen tanıklardan yararlanabilirsiniz.

Tüm aşama ve davlarda bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.