Mesajı Okuyun
Old 20-03-2011, 00:52   #6
BALDIRAN

Üstadım iyi akşamlar.
Vakit geç olduğu içinm karıştırdınız her halde, soruyu soran arkadaş ben değilim. Ben sadece sözleşmenin komisyonculuk sözleşmesi olma ihtimalini sorguladım.
Komisyonculuk sözleşmesini genelde insanlar satış sözleşmesi olarak algılar ve öyle yorumlarlar ve gerçekten emlakçıda imzalanır ve alıc/satıcı7emlakçi imzalar.
Bu sözleşmeyi, satıcının vekilide imzalayabilir ve onun imzalaması sözleşmeyi satış sözleşmesi haline getirmez.
İhtimaller üzerinden gidelim o zaman.
Eğer imzalanan sözleşme satış sözleşmesi ise, geçersizdir.Dolayısıyla %6 cezai şartta geçersizdir.
Bu durumda taraflar birbirlerinden aldığını iade ile mükelleftir.
Tarafların birbirinden para aldığını ispat külfeti, iddia edene aittir.
Sözleşmenin karşı tarafına verilmeyen şeyler (mesela 3. kişiye verilen paralar) ancak,sözleşmenin ifa edileceğine inanılarak iyi niyetle yapılmışsa, o zaman, karşı yandan (tazminat olarak) talep edilebilir kanısındayım.
,Eğer sözleşme komisyonculuk sözleşmesi ise, yazılı şekil yeterli olup sözleşme geçerlidir.
Bu durumda, satıştan vazgeçen tarafa ilişkin cezai şartta geçerlidir.
Bu noktada, satıştan vaz geçenin alıcı olmadığını,satış işlemi yapma konusunda ehliyetinin olup olmadığının saptanması bakımından sağlık raporu alma yükümüne uymadığı için vaz geçenin satıcı olduğu savunması yapılabilir kanısındayım.Saygılar