Mesajı Okuyun
Old 18-03-2011, 16:23   #3
av.alevctn

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
Sizin müvekkiliniz muvazaa yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi ise bu durumda, muvazaa iddanızı tanıkla ispatlayamazssınız.Muvazayı yapan taraflar, muvazaa yaptığını yazılı belge ile ispatlaması gerekir. Ancak müvekkiliniz muvazayı yapmak suretiyle taşınmazı devir alan kişi değil ise bu durumda muvaza her türlü delil ile ispatlanabilir. D ye karşı fahiş gabin davası açmak suretiyle taşınmazı devralabilirsiniz. Ancak D ye karşı dava açmak için taşınmazın eski maliki olmak gerekir. Sizin müvekkiliniz eski malik değil ise,taşınmazın eski malikleri yani B ve C nin fahiş gabin davası açması gerekir, bu kişiler gabin davasını açmaz ise, siz muvazaa davası lehinize sonuçlandıktan sonra bu fahiş gabin davasını açmanız gerekir.
benim müvekkil murisin mal kaçırdığı mirasçılarından biri, kendisi muvazaalı satışta taraf değil; ozaman tanıkla ispatım mümkün anladığım kadarıyla. ancak D için muvazaa davasında yöneltebileceğim herhangi bir durum yok galiba. peki ben muvazaayı ispatladıktan sonra fahiş gabin davasında söz konusu olan bir yıllık süre geçerli değil midir.yani Bve C taşınmazı 2002 yılında satmıştır ve gabin sebebiyle açılacak dava 1 yıllık süreye tabi olduğundan ve sürede kaçırıldığından yine muvazaanın ispatından sonra gabin davasını açabilir miyim?