Mesajı Okuyun
Old 09-12-2006, 01:25   #132
ömer adaleti

Varsayılan Okuyanlar ne anlamış?

Sayın Av. Can Doğanel

Yukarıda benim mesajımda ne kadar yanlış anladığımdan söz etmişsiniz.Acaba ben mi yanlış anladım(?) yoksa, siz mi anlayamadınız ?
Arzu ederseniz tek tek inceleyelim ve bunu okuyan herkesin görüşüne açalım,bakalım okuyucular ne yorum yapacaklar.

Sizin yorumunuz aynen şöyledir,’’ Okunan bir metin ancak bu kadar yanlış anlaşılabilirdi.. Bir bilim insanı oturmuş sosyolojik bir tahlil yapmış. Asla bir GENELLEMEYE gitmeden aile içi cinsel istismarın yaygın olduğundan, Toplumsal tepkinin nedenlerinden bahsetmiş. Olayın hukuki yönüne ve hele suç unsurlarına ise hiç girmemiş. Somut olay üzerinden bir yorum yapılmış ama asla somut olay örneklenip, detaylandırılmamış. Hele şu cümle üzerine söylenecek hiçbir şey yok.’’

Şimdi,lütfen açıklarmısınız, aşağıda okuyacağımız pasajlar nasıl GENELLEME sayılmaz? Yani birileri, bir toplum için,iktidarlar için bir şeyler söyleyecek, bu bir GENELLEME sayılmayacak.O toplumu oluşturan bizlerde bunu kabul mü edeceğiz? Nasıl böyle bir şey düşünebilirsiniz?

LÜTFEN AŞAĞIDA PROF.MELEK GÖREGENLİ’NİN AÇIKLAMALARINA DİKKAT EDİN , bir toplumu aşağılamak size göre hakaret değilmi? Toplumu ortaya koymak GENELLEME olduğuna göre (Türk Dil Kurumu Türkçe sözlüğü; Genelleme=bir işlemin sonucu olan genel kavram,yargı,bilim yasası veya kuram) Profesör’ün şu söylediklerine bakalım şimdi ‘’biz hiçbir zaman çocuklarımıza iyi davranan bir toplum olmadık ki’’
Şimdi herkes kendi çocukluğunu düşünsün lütfen, anne ve babanızın sizlere nasıl davrandığını düşünün,eğer size de ,bana olduğu gibi çok şefkatli ve iyi davranmışlar,iyiliği öğretmişlerse,anne ve babamız bu toplumdan değilmiş demek ki(!)

‘’toplumsal duyarlılık adlandırılan şeye dıştan bakıldığında sanki BU TOPLUMUN,gerek İKTİDAR,gerek HALK olarak ÇOCUKLARINA ÇOK DÜŞKÜN OLDUĞU ZANNEDİLEBİLİR (demekki öyle değil benim de içinde bulunduğum toplum çocuklarını sevmiyor. Neden ? bir prof.hanım öyle buyurdu. ) gene bu cümlenin devamı olarak dediği ‘’ Ama hiç öyle değil. Özellikle cinsel istismarın aile içinde ne kadar yaygın olduğunu ve bunun o ailenin koruması ve güvenliği adına sakladığını ve herkesin de bu süreçlere suç ortaklığı ettiğini bir şekilde biliyoruz." Yani bir çoğumuz,yada siz olmasanız bile kesinlikle komşunuzun evinde çocuklara yönelik cinsel istismar varmış,anlatılan bu bana göre,varsa değişik anlayan söylesin.Böyle saçmalıklarla dolu pragraflarla hepimiz aşağılanmağa çalışıyoruz,

‘’Kamuoyunun burada öğreneceği ne var,kamuoyu ayrıntıları öğrense ne olur? ‘’ cümlesi toplumu hiçe saymak değilmi? O zaman bende şöyle diyeyim bu profesör ve aynı fikirde olanlara’’ sizler neden oy kullanıyorsunuz,kullansanız ne olur,kullanmazsanız ne olur çok mu önemli ? ‘’ desem bana ne derler acaba ?

Bu profesör’e bir özlüsözümüzle karşılık vermek isterim ‘’ALEMİ NASIL BİLİRSİN,KENDİN GİBİ’’

Saygılarımla