Mesajı Okuyun
Old 17-03-2011, 14:45   #7
Av.Nevra Öksüz

Sayın Koray,

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
...halefiyette borçlu alacaklının yerine geçtiğinden, alacaklının alacak hakkının tabi olduğu zamanaşımı süresinden yararlanır. Bunun sonucu olarak halefiyetten yararlanan rücu hakkı sahibinin, diğer borçlulara rücu hakkı alacaklının sahip olduğu zamanaşımı süresinden yararlanır.

Buna göre tam teselsülde, zararı tazmin eden müteselsil borçlu, diğer borçlulara alacaklının sahip olduğu zamanaşımı süresinden yararlandığı , eksik teselsülde rücu hakkını kullanan kişinin zamanaşımı süresi haksız fiillerdeki genel hükümlere tabidir...

Eksik teselsül, bir haksız fiil sorumluluğu olmadığı için eksik teselsülde haksız fiile ilişkin zamanaşımı süresinin uygulanması gerektiği düşüncesine katılmıyorum; bu görüş mesnetsiz geliyor bana (maddelerin tevalisi bu şekilde diyebiliriz tabii ) Eksik teselsül halinde doğan rücu hakkına ilişkin zamanaşımı süresine ilişkin kanunda özel bir düzenleme olmadığından BK m.125 uygulanmalıdır (diye düşünüyorum ). Bu konuda HGK'ndan maada (mümkünse) sizin fikrinizi öğrenmek isterim

Saygılar...