Mesajı Okuyun
Old 17-03-2011, 13:47   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avcigdem
Ancak uygulamada yargılama süreleri yargıtaya gidiş geliş derken bu sürenin 10 seneyi bulması mümkün. Her uzatma kararı kendi usulü aşamalarını tamamlayıp mı sona eriyor (bir yıllık verilen kararın kesinleşmesinin 2 seneyi bulması gibi) yoksa ilk dava tarihinden itibaren toplam 5 sene sonra iflas erteleme süreci bitiyor mu? Deneyimleriniz ve bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Üstadım ağzınıza sağlık, bu konuyu açmanız beni memnun etti.

Şahsi düşüncem erteleme kararı veren mahkeme dosyadan tam anlamıyla el çekmiş olmamaktadır. Zira kayyumların verecekleri kararlar ile ertelemeye devam edip etmeyeceğine yeniden ve yeniden karar vermektedir. Bu noktada dosyadan el çekmemiş mahkemenin vermiş olduğu ilk erteleme kararının da bir nihai karar olmadığını ve giderek bunun bir ara karar olduğunu savunuyorum. Malumunuz ara kararlar temyizi kabil olmadıklarından (HUMK 427/1 , tek istisna İİK 258/3) bence kanuni düzenleme karşısında Yargıtay temyizi kabil olarak görüp kararlar verdiğinden yanlış yapmaktadır.

Sorunuzun cevabına gelince haklısınız en fazla 5 sene sonra iflas erteleme süreci biter. Yargıtaydan dosya bozularak dönmüş olsa bile erteleme süresi bittiğinde uzatma talebinde bulunulduğundan, uzatma ile ilgili karar verilerek kesintisiz tedbir kararları devam edebilecektir. Siz, yargıtay kararını değil, dava dosyasını takip edin. Kolay gelsin.