Mesajı Okuyun
Old 17-03-2011, 13:30   #6
lawyersoylu

Alıntı:
Yazan Av.Ali GÖKBAYRAK
Değerli meslektaşlar;
Borçlunun üçüncü şahıslardan olan alacağını tahsil için yaptığı icra takip dosyası nedeniyle, borçlunun alacaklısı olduğu icra takip dosyasına haciz koydum ve üçüncü şahsa, kendisinden alacaklı olan şahsın bize borcu bulunduğu gerekçesi ile icra takibine konu borcunu icra dosyasına veya bize ödemesi yönünde Birinci Haciz İhbarnamesi tebliğ ettim. Üçüncü şahıs borçlu olmadığı iddiasıyla haciz ihbarnamesine itiraz etti. Ben de İ.İ.K.'nun 89/4. maddesinin yollamasıyla aynı yasanın 338/1. maddesi gereği, İcra Ceza Mahkemesi'ne, üçüncü şahsın hakikate muhalif beyanda bulunması nedeniyle cezalandırılmasına ve haciz ihbarnamesinin tebliğ edildiği tarih itibariyle borçlu olduğu miktarın tarafımıza ödenmesine karar verilmesi talebiyle müracaat ettim. Bunun üzerine üçüncü şahıs ve bana borçlu olan (3. şahıstan alacaklı olan) şahıs haricen anlaşarak, haciz koyduğum icra takip dosyasını "haricen tahsil" gerekçesiyle dava tarihinden sonra işlemden kaldırmışlar. Üçüncü şahıs dava dosyasına, haciz ihbarnamesinin tebliğ tarihinden önceki bir tarihi yazarak düzenledikleri ibranameyi (borçlu olmadığına dair) ibraz etti. Üçüncü şahsın bu şekilde borçtan kurtulması mümkün mü? Benim yapabileceğim bir şey var mı? Görüş beyan edecek veya konuya ilişkin Yargıtay kararı sunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Sayın Meslektaşım. dosyanızın nasıl sonuçlandığıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?