Mesajı Okuyun
Old 07-03-2011, 11:53   #3
Av.ckucuk

Sayın meslektaşım,
İYUK 31. madde ile adli yardım konusunda HUMK ilgili maddelere atıf yapılmıştır. Bu durumda idari yargılama usulünde de uygulama kendi bünyesine uygun olduğu ölçüde bu maddelere uygun olarak işleyecektir. Ancak ben, süre dikkate alındığında, ayrı bir dilekçe ile değil de dava dilekçenizde adli yardım talebinde bulunmanızı öneririm. dilekçenize fakirlik ilmuhaberi, alınıyorsa belediye-kaymakamlık yardımlarına ilişkin belgeler, sigortalı olarak çalışılmıyorsa buna ilişkin belgelerin eklenmesi, mevcut ise yeşilkartın örneğinin eklenmesi yerinde olur. bunlar elbette adli yardım talebindeki haklılığı kanıtlayacabilecek nitelikte belgelerdir. ancak takdiri mahkemeye aittir. bir başka deyişle, kimi mahkemeler yalnızca fakirlik ilmuhaberini dahi yeterli sayarken bir kısmı belirttiğim belgeleri aramakta. davayı açtığınız esnada, bildiğim kadarı ile kısmi harç alınır ve fakat adli müzaheret talebiniz kabul edilmezse tamamlatılır. kişinin baronun adli yardım merkezinden faydalanması adli müzaheret talebi için şart değildir.