Mesajı Okuyun
Old 04-03-2011, 15:18   #5
Atahun

Alıntı:
Yazan NAZ80
işçi yıllık izne çıkarılmış izin süresi içinde iş akti fesh edilmiş, yıllık iznini kullanırken sskya işten çıkış bildirgesi verilmiştir.

Ancak işçide yıllık izne çıktığı gün başka bir işyerinde işe başlamıştır sgk lı olarak.

kıdem tazminatını alabilir mi?

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Md.58 her ne kadar o hususu belirtmişse de burada işçi, işverenin fesih iradesini kuruma bildirmesinden sonra başka kurumda işe başladığından 58 burada uygulanamaz.
Feshin haksız olduğunu ispat edebiliyorsanız tabii ki kıdem ve hatta ihbar tazminatını alabilirsiniz.

Sayın NAZ80' nin anlatımından işverenin, işçinin başka bir yerde işe başlamasından sonra işçinin iş akdini fesih ettiğini anlıyorum. Çünkü işçi, izne çıktığı gün başka bir yerde işe başlamıştır. Bu bakımdan Sayın Turhan Demiroğlu' nun düşüncesine katılıyorum.

Tabi burda SGK.' ya bildirilen fesih nedeninin ne olduğu önemli. Eğer işveren işçinin izinli olduğu dönemde başka bir yerde sigortalı olarak işe başladığını tespit edip, buna istinaden iş akdini fesih etmişse, işçi herhangi bir tazminat alamaz diye düşünüyorum.