Mesajı Okuyun
Old 01-03-2011, 22:00   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Çoban
Arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler,iyi çalışmalar.Benim sorum şöyle;girmiş olduğum şufa davasında (15 dosya) davayı kazandım.Ancak Mahkeme vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine diye hüküm kurması gerekirken vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalı vekiline verilmesine diye hatalı hüküm kurmuştur.Bu dosyalar temyize gitti ve 15 dosyadan sadece bir tanesi davacıdan alınarak davalıya verilmesine diye düzeltilip,diğer dosyalar ise aynen onaylanıp geri döndü.Ben nede olsa yargıtayca hepsi düzeltilip döner diye Yargıtay'a gitmeden önce tashih talebinde bulunmadım.Ancak Yargıtay sadece bir dosyayı düzeltmiş.Bunun üzerine tashih talep ettim çünkü yapılan yanlışlığın maddi hata olduğu açıktır.Bir de tavzih talep edersem karşı taraf kötüniyetli mutlaka temyize gönderecektir.Uzatmak için elinden geleni yapacaktır.Vekalet ücretini alabilmek için ilamlı icra yaptım karşı taraf şikayet etti.Yarın duruşması var.Mahkeme tashih etmezse icra takibini müvekkilim adına yaptığım için şikayeti kabul edilebilir.Sizce de mahkeme yaptığı bu maddi hatayı tashih yoluyla gideremez mi.Kötüniyetli karşı tarafa temyiz yolunu kapatmak için .Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşımız çözüm yolunu elinde varsa mahkeme ve ya Yargıtay kararını paylaşırsa çok sevinirim.Katkı sağlayacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Tashih veya tavzihle düzeltilemez kanaatindeyim.