Mesajı Okuyun
Old 26-02-2011, 17:08   #3
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan uugur
Müvekkilin ve ortaklarının sahip olduğu taşınmaz üzerine kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile apartman yapılmak üzere x müteahhit ile anlaşılıyor. 21.04.2010 tarihinde inşaatta belediyece yapılan inceleme neticesinde encümen kararı ile 19.089.00 TL idari para cezası veriliyor. Encümen kararını aynen yazıyorum arkadaşlar.
Yapılan incelemede inşaatın müteahhitinin x, arsa sahibinin A ve yapı denetiminin Y olduğu anlaşılmıştır. yapı denetimi usul ve esasları yönetmeliğinin 14. maddesinde Yapı sahibi taksidini veya kısmi taksidini peşin olarak yatırmadan, müteakip bölümün devamına ilgili idarece izin verilmez denildiği %20 hakediş bedelinin yatırıldığı, üst dilimleri yatırılmadan inşaata devam edildiği şuanki seviyenin %90 olduğu 23.0.3.2010 tarihli yapı tatil zaptı ve zabıtnamenin mahallinde tanzimi yapılarak ilgili yapı denetim hizmet bedelinin yatırılması istenmiş ve yapı mühürlenmiş olup yapı tatil zaptının mahalle muhtarına tebligatı yapılarak yapı yerine asılmıştır.
Toplam inşaat alanın 1515m2 olduğu, %70 lik kısımın bir üst diliminin yatırılmadan yapıldığı ( ilk %20 lik hakediş bedelinin yatırldığından, inşaatın şuankiş seviyesinin %90 olduğunu tesbit ettiklerinden 90 dan 20 yi çıkarmışlar) 1515x70/100=1060,5m2x18 =19.089.00 TL arsa sahiplerine, müteahhite ve yapı denetim firmasına ayrı ayrı ceza ya hükmetmişler. 1060,5 i 18 ile çarpmasının sebebi imar kanunu 42. maddesinin a bendinin 3.alt bendine göre yapının sınıfının 3A olması sebebiyle m2 ye 18 tl ceza kesmişlerdir. Ayrıca kararın arkasında tebligatname adında bir belge daha yer almakta ve tebliğ eden tebellüğ eden, tebliğ tarihi bulunmakta en altta da tebligat kanunundaki son değişiklikler yer almaktadır. Kanun yoluna ilişkin herhangi bir bilgi mevcut değildir.Karar 22.04.2010 tarihinde verilmiş olmasına rağmen 23.02.2011 de tebliğ edilmiştir..
Şimdi öncelikle dava sulh cezada değilde idare de mi açılacaktır.
ve bu konuda yeterli araştırmam yapmam rağmen pek bir şey bulamadım. Yazdığım encümen kararına göre yapabileceğim hukuki bir şey varmıdır.Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Teşekkürler.

SEvgili Uğur;

İmar Kanununun 42. maddesine göre verilmiş idari para cezalarına karşı idare mahkemesinde iptal davası açılmalıdır.

Ben sulh cezaya başvurulması gerektiği şeklindeki görüşe katılam ayacağım.

imar yasasına göre kesilen para cezaları ile iilgili çok sayıda iptal kararı aldığım oldu. Özellikle Anayasa Mahkemesi para cezası ile ilgili maddeyi iptal ettiği dönemde ..yanılmıyorsam 2010 yılının 6 ve 7. ayında Anayasa Mahkemesi kararı ile doğan boşluk dolduruldu.

Sizin müvekkilinize kesilen ceza (encümen kararı) 22.04.2010 ise (kontrol etmedim ama) o tarihte 42. madde iptal vaziyette idi. Ve biz Belediye encümenlerinin imar kanununa göre kestiği cezaların tamamını iptal ettirebilmiştik.

Bu bakımdan

1. size gönderilen encümen kararı veya ceza ihbarnamesinde kanun yolunun gösterilmemiş olması,

2. cezanın kesildiği dönemde ilgili maddenin iptal halde bulunmasından ötürü işlemin sebep yönünden sakat olduğu,

3. cezanın kesilmesine neden olan olayla ilgli olaya özel diğer nedenlerle

idare mahkemesinde iptal davası açmanız doğru olur.

Saygılarımla...